Edit Content

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

کنترل دردها پس از جراحی

کنترل دردها پس از جراحی

کنترل دردها پس از جراحی از این جهت حائز اهمیت هستند که روند ریکاوری و بهبودی شما را سرعت بخشیده و احتمال بروز هر گونه عارضه پس از عمل همچون التهاب ریه و تشکیل لخته خون و آمبولی ،تاخیر در ترمیم زخم را کاهش می دهد.

درد باید با دقت و احتیاط کنترل شود و به همین منظور می بایست این روند تحت نظر بهترین متخصص درد ، همچون دکتر مهناز نریمانی به انجام رسد.

اگر دردهای بعد از عمل جراحی به خوبی مدیریت شوند ، شما در کوتاه ترین زمان می توانید توانایی لازم جهت انجام کارهای مهمی همچون پیاده روی و تمرینات تنفسی و برگشت به عملکرد طبیعی زندگی را به دست آورید.

به گفته اکثر متخصصینی که در این زمینه فعالیت می کنند استفاده از انواع راهکار هایی که به صورت نوین در رابطه با آنها تحقیق شده است می تواند تا حدودی درد را مدیریت کنند.

این راهکار ها شامل مصرف دارو های موقتی و ضد درد و مسکن هایی هستند که به جای مصرف بی رویه هر کدام دارو ها می توانید راهکار های دیگری را برای کاهش درد در نظر بگیرید.

همه افرادی که قصد جراحی دارند و در مراکز جراحی قرار می گیرند در ابتدا با ترس و دلهره بسیار شدیدی همراه هستند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی جای نگرانی برای درد های پس از جراحی نیست و می‌توانید این کار را به راحتی انجام بدهید.

تکنیک های وجود دارد که درد های خفیف تا مزمن و یا حتی شدید را بسیار کم می کنند و یا به صفر می رساند.

این بهترین خدمتی است که علم پزشکی به خلق کرده است در این مقاله می خواهیم در رابطه با بافت انواع روش هایی که برای کنترل درد هستند توضیحاتی بدهیم پس با ما همراه باشید.

روش های مقابله با درد پس از جراحی

روش های مقابله با درد پس از جراحی
روش های مقابله با درد پس از جراحی

همیشه باید یک قدم جلوتر از درد باشید در این مورد باید بدانید که درد چه زمانی فرا می رسد تا بتوان جلوی ان را  گرفت.

شما باید به واسطه تکنیک هایی از هجوم و شدت درد کم کنید متخصصین درد و کنترل درد در کلینیک های معتبر این مهارت را دارند.

به شما کمک می‌کند تا دوران نقاهت بعد از جراحی را به راحتی پشت سر بگذارنید و کمترین درد را احساس کنید.

درد های بعد از جراحی چگونه کنترل می شوند؟

درد در در زمان عمل های جراحی وجود دارد و با توجه به شرایط موجود به  واسطه متخصصین در اتاق جراحی کنترل می‌شود.

اما در تنها صرفاً به حین جراحی نیز و بعد از آن هم معمولا ادامه پیدا می‌کند و همیشه به دنبال از بین بردن آن است بعد از اینکه اثرات دارو های بی حسی و بیهوشی به مرور از بین می رود جای آن را می گیرد.

مطالعه بیشتر  درمان زانو درد

البته آستانه تحمل درد در هر کس با دیگری کاملا متفاوت است.

همچنین میزان شدت درد هم در رابطه با اینکه در کدام عضو بدن این اتفاق و جراحی افتاده است متفاوت خواهد بود لحظات ابتدایی که درد در بیمار کم کم آغاز می شود باید درد را کاهش دهید.

این کار با استفاده از دارو درمانی می‌تواند انجام شود یکی از روش هایی که برای کنترل درد های بعد از جراحی معمولاً به واسطه پزشک ها به بیمار توصیه می شود استفاده از مسکن ها به صورت تزریقی شیاف یا قرص ها هستند.

از روش هایی که برای کم کردن درد در بیمار انجام می شود استفاده از چه موادی هستند که محتویات ضد درد دارند.

این محتویات شامل مسکن های قوی هستند که با استفاده از یک آنژیوکت به بیمار وصل می شود تا کمترین درد را احساس کنند.

با توجه به تجربیات این تکنیک می‌توان گفت که بیمار نباید انتظاری نداشته باشد که هیچگونه دردی را بعد از انجام دادن جراحی احساس نکنند اما می توان با کمک این روش آن را به حداقل برسانیم.

تزریق اپیدورال

از روش‌های غیر جراحی برای مدیریت درد تزریق اپیدورال است که به صورت مستقیم به ناحیه مورد نظر تزریق می شود تا التهاب و درد آن را کاهش دهد.

تسکین درد از طریق این روش می‌تواند بعد از مدتی مداوا شود و به سایر اندام های بدن بروز می دهد که به صورت طبیعی به کار خود بپردازند.

در این روش استروئید وارد فضای اپیدورال ستون فقرات می شود.

دقیقاً جایی است که تجمع رگهای خونی و چربی را دارد و این رگها به واسطه کیسه محکمی که نخاع هم در آن قرار گرفته است ارائه می شود.

تزریق کودال

در این نوع از تزریق دارو هاو استروئید ها مورد استفاده قرار می گیرند این دارو ها خاصیت ضد التهابی دارد و در فضای پایین اپیدورال تزریق می شود که تاثیر فراوان در کم کردن درد بیمار دارد.

این نوع از عمل نوعی آمپول برای تسکین درد هست که تنها چند دقیقه زمان نیاز دارد تا اثرات طولانی مدت آن برای فرد به وجود بیاید.

میزان خطرات و تهاجم آن در مقابل مزایایی که دارد بسیار ناچیز می باشد بیمار با استفاده از این روش بیمار به راحتی می تواند به زندگی عادی برگردد و سرعت اثربخشی آن خیلی زیاد است

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی

از دیگر تکنیک هایی که در کنترل درد نقش بسیار موثری دارند معمولا بعد از جراحی ها از آن بهره مند می شوند استفاده از دستگاه های توانبخشی و فیزیوتراپی که به واسطه یک متخصص ماهر باید انجام شود.

پزشک متخصصی که زیر نظر او جراحی خاصی را انجام داده اید احتمالا برای شما چند جلسه فیزیوتراپی تجویز می کند تا فعالیت‌های بدنی تان اصلاح شود.

علاوه بر همه این تکنیک ها و تکنیک کنترل یکی از بهترین و موثرترین روش هایی که در منزل انجام می شود در باید یک سری نکات را در رابطه با آن را رعایت کنید تا به شکل چشمگیری از درجات آن کم شود موارد زیر را شامل می شود.

 • تغییر در سبک زندگی
 • استراحت کافی
 • عدم استفاده از داروهای بدون نسخه
 • پرهیز از استعمال دخانیات و مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • پانسمان زخم بعد از عمل جراحی
 • اجتناب از انجام فعالیت های فیزیکی
 • در پیش گرفتن برنامه غذایی مناسبی که حاوی ویتامین و پروتئین فراوان است
 • برخی از روش ‌های دارو درمانی
 • استفاده از ضد التهاب هایی که شامل سلکسیب و ایبوپروفن هستند
 • می‌توان رطوبت را تا حدود بسیار زیادی کاهش داد
 • استامینوفن ترامادول و داروهای دیگر همانند مورفین از داروهای مورد استفاده برای کنترل درد ها بعد از جراحی ها هستند
مطالعه بیشتر  سردردهای مقاوم به درمان

مراقبت های بعد از عمل جراحی

در برخی از موارد بر اثر تزریق مواد بیهوشی فرد بیمار بعد از عمل دچار گیجی می شود ممکن است حالت تهوع داشته باشد.

به همین دلیل خوردن آشامیدن و تا چند ساعت برای او ممنوع است اگر با استفاده از بی حسی های موضعی و عمل انجام شده است تا ۲۴ ساعت نباید به صورت کاملاً تخت بخوابد.

باید سر او بالاتر از بدنش قرار بگیرد وگرنه دچار سردردهای شدید می شود

بعد از جراحی ممکن است چه نوع دردی را تجربه کنید ؟

گاهی اوقات افراد از میزان دردی که بعد از عمل احساس و تجربه می کنند ، تعجب نموده و چون انتظار چنین شدتی را نداشتند ، جهت کنترل آن باید اقدامات لازم را انجام دهند.

اغلب اوقات درد علاوه بر ناحیه جراحی شده، در دیگر نقاط بدن نیز نمود می یابد. امکان دارد بعد از جراحی این چنین دردها را تجربه کنید :

درد ماهیچه یا عضلانی : احتمال دارد در عضلات گردن ، شانه ها و کمر دردی را احساس کنید. ممکن است در ناحیه قفسه سینه به خاطر نحوه دراز کشیدن بر روی تخت اتاق عمل نیز دردهای عضلانی نمود یابد.

درد گلو : بعد از عمل ممکن در گلو احساس درد و خشکی داشته باشید.

درد به هنگام تحرک : نشستن ، پیاده روی و سرفه کردن همگی فعالیت هایی هستند که بعد از جراحی صورت می پذیرند اما انجام آن ها امکان دارد درد را در نواحی برش های جراحی تشدید کند.

انواع روش های کنترل دردها پس از جراحی

انواع روش های کنترل دردها پس از جراحی
انواع روش های کنترل دردها پس از جراحی

مشخصا درد بعد از عمل در تمامی افراد به روش یکسان کنترل نمی شود. متخصص طب درد شناسی با در نظر گرفتن نوع جراحی انجام شده و میزان درد نمود یافته بهترین روش کنترل درد را اتخاذ می نماید.

می توان گفت تمامی پروسه های کنترل کردن دردهای بعد از عمل ، ایمنی بالایی داشته و کم خطر می باشند. بروز مواردی همچون حالت تهوع ، استفراغ ، سوزش ، کسالت و خواب آلودگی محتمل است. این اثرات جانبی ممکن است کمی آزاردهنده باشند اما موقتی بوده و با گذشت زمان بهبود می یابند.

تزریق اپیدورال تحت کنترل بیمار (Patient-controlled epidural analgesia)

تقریبا همه افراد با بیهوشی اپیدورال آشنایی دارند از ان جایی که این فرایند هنگام زایمان به جهت کنترل درد و یا بعد از عمل جراحی ،جهت کنترل درد به انجام می رسد.

مطالعه بیشتر  صدا دادن زانو

در روند تزریق ایپدورال برای مدیریت دردهای بعد از جراحی ، دارو به وسیله پمپ PCA که تحت کنترل بیمار می باشد، به کاتتر اپیدورال که در کمر قرار گرفته است وصل می شود. قرارگیری کاتتر ایپدورال که پمپ PCA نیز به آن متصل است ، دردی را در پی ندارد.

برای کارگذاری کاتتر ایپدورال ابتدا داروی آرام بخش را از طریق تزریق درون وریدی دریافت می کنید و به شما کمک می کند که در حالت ریلکس و آرامش قرار بگیرید.

دکتر با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده ، پوست محل مورد نظر را تمیز نموده و بی حسی موضعی را در آن نقطه اعمال می کند. در قدم بعدی یک سوزن ظریف با احتیاط کامل وارد فضای اپیدورال می شود.

سپس کاتتر از طریق این سوزن در محل قرار گرفته و پس از قرار گیری سوزن از آن ناحیه خارج می شود.

در حین و پس از جراحی داروی ضد درد را به وسیله کاتتر کار گذاشته شده دریافت می کنید با این هدف که بعد از به هوش آمدن درد تا حد زیادی کنترل شده باشد. اگر به دارو بیشتری نیاز داشتید می توانید دکمه پمپ PCA را فشار دهید.

تزریق ایپدورال در کنترل دردهای بعد از جراحی ، در مقایسه با تزریقات درون وریدی ، اثر گذاری بیشتری و موثرتری دارد.

کسانی که به این روش ، دردهای بعد از عمل را مدیریت می کنند به میزان خیلی کمتری هنگام تنفس عمیق ، سرفه کردن یا پیاده روی کردن متحمل درد می شوند و حتی امکان دارد دوره ریکاوری آنان نیز با سرعت بیشتری پیش برود.

بیمارانی که به بیماری های قلبی و ریوی دچار هستند، تزریق اپیدورال ریسک و خطر عارضه های جدی همچون حمله قلبی یا التهاب ریه را کاهش می دهد.

بلوک های عصبی

یکی دیگر از راه های کنترل دردهای بعد از جراحی که متخصص درد به انجام آن می پردازد ، بلوک های عصبی است. برخلاف تکنیک تزریق اپیدورال که می تواند درد را در قسمت های وسیع و گسترده ای کنترل کند ، تکنیک بلوک عصبی تنها به کنترل درد در بخش محدود و کوچکی از بدن مانند بازو یا پاها متمرکز است.

گاهی اوقات در روند بلوک عصبی برای کنترل درد به این روش برای مدت طولانی تر ، یک کاتتر مشابه با کاتتر اپیدورال در محل جایگذاری می شود.

یکی از مزایای بهره گیری از درمان بلوک های عصبی این است که باعث کاهش چشمگیری مقادیری از مواد افیونی یا اُپیوئید می شود.

بدین ترتیب ریسک بروز اثرات جانبی مثل حالت تهوع ، استفراغ ، سوزش و خواب آلودگی به حداقل می رسد.

داروهای مسکن خوراکی

در برخی مواقع ، در دوره نقاهت جراحی ، پزشک برای کنترل و تسکین درد ، داروهای مسکن خوراکی را تجویز می کند که البته لازم است طبق برنامه و سر وقت مصرف شوند تا تاثیرگذاری قابل قبولی داشته باشند.

دقت داشته باشید که نباید بگذارید درد به اوج خود برسد و سپس برای مصرف دارو مسکن اقدام کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *