Edit Content

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

کایفوپلاستی

کایفوپلاستی

کایفوپلاستی پروسه ای است که طی آن، سیمان، داخل مهره شکسته شده تزریق می گردد و به این وسیله از یک طرف باعث ثبات ستون فقرات شده و از طرف دیگر باعث رفع فشار از روی نخاع می شود و وضعیت نخاع را بهبود بخشد.

شکستگی این ناحیه منجر به تحت فشار قرار گفتن یا فروپاشی مهره ستون فقرات شده و در نتیجه نخاع در وضعیتی خمیده و کوتاه تر قرار می گیرد.

بدین ترتیب امکان دارد درد و گوژ پشتی پدید می آید. ظریف و نازک بودن استخوان ها یا پوکی استخوان ، می تواند از دلایل اصلی این شکستگی ناشی از فشار باشند.

همچنین به گفته دکتر مهناز نریمانی ، بهترین متخصص درد تهران ، امکان دارد به سبب تومورهای نخاعی نیز چنین عارضه ای رخ دهد.

کایفوپلاستی

کایفوپلاستی
کایفوپلاستی

پوکی استخوان و شکستگی استخوان از مشکلاتی است که با بالا رفتن سن شاهدان ان بوده ام هنگامی یک فرد سالخورده می شود به شدت در معرض مشکلاتی مثل پوکی استخوان قرار می‌گیرد.

حتی با زمین خوردن های معمولی و ضربه های عادی هم امکان شکستگی در جا های مختلف بدن او وجود دارد گاهی حتی بیمار تا جایی پیش می‌رود که با عطسه و سرفه دچار شکستگی می‌شود.

خوشبختانه در این زمینه علم پزشکی پیشرفته چشمگیری کرده است یکی از روش‌های نوین جراحی که برای ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرد.

کایفو پلاستیکی است درمان شکستگی ها می پردازد در این مقاله قصد داریم شما را با این روش بیشتر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

کایفوپلاستی از روش های جراحی ستون فقرات است که کم تهاجمی باشد و به منظور درمان شکستگی های ستون فقرات با هدف تثبیت و ثابت نگه داشتن تسکین درد و مهره های شکسته حاصل می شود.

به کمک این روش مهره ها می توانند به حالت قبل شان باز گردند ستون فقرات با وجود آن که استخوان های محکمی دارد اما در صورتی که در معرض آسیب و فشار مکرر قرار بگیرد امکان دارد دچار شکستگی شود.

در حالت طبیعی خود خارج شود به وجود آمدن شکستگی در ستون فقرات ابتدا به صورت ترک های ریز خود را نشان می دهد اما به مرور زمان این ترک ها افزایش پیدا می‌کند و تبدیل به شکستگی های عمقی می شود.

البته عوامل دیگری هم از وارد شدن فشار و ضربه به آن ها پیروی می کند و آن ها را تشدید می نماید و این عوامل مثل بالا رفتن سن و مشکلات ژنتیکی است.

جهت پیشگیری از آسیب های جدی به ستون فقرات و کم کردن درد از این جراحی می توان حداقل تهاجم استفاده نمود.

با تزریق به موقع سیمان استخوانی به قسمت های ستون فقرات که دچار انحراف خمیدگی و شکستگی شده اند می توان استفاده نمود.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که جراحی ستون فقرات برایتان تجویز شده است به شما پیشنهاد می کنیم در رابطه با جراحی بلفاروپلاستی با پزشک تان صحبت کنید و اطلاعات دقیقی در این باره از او را بگیرید.

در صورتی که شکستگی هایی که از پوکی استخوان وارد شدن ضربه و تصادفات رانندگی و دیگر سوانح به وجود می آید با استفاده از این روش درمان می شود.

مطالعه بیشتر  طب سوزنی

در این صورت پزشک روش جراحی را به بیمار پیشنهاد می‌کند که این یکی از پرکاربردترین روش های جراحی برای شکستگی ها و ترک خوردگی ها در ستون فقرات است.

روش‌های جراحی برای ستون فقرات به منظور ترمیم شکستگی ها می باشد این جراحی ستون فقرات جزو عمل های بسیار کم تهاجمی است.

زیرا برای انجام آن نیاز به پروژه های عمیق نداریم و در بافت و عضلات ستون فقرات هیچ گونه شکافی ایجاد نمی شود.

همانطور که گفته شد از مهمترین کاربردهای آن درمان شکستگی و ترک خوردگی های ستون فقرات است البته به کمک این جراحی نمی‌توان تمام شکستگی ها را درمان نمود.

اگر شکستگی عمیق باشد باید پیچ و مهره درون ستون فقرات ثبت شود از جمله مواردی که به وسیله نمیتوان درمان نمود عبارت هستند از :

 • شکستگی های عمیق و کهنه
 • شکستگی هایی که یک راهه با یک تومور و یا ضایعه درد ستون فقرات بوده اند.
 • شکستگی هایی که با اختلالات خونریزی همراه است و بیمار نسبت به یک سری دارو و مواد خارجی مثل سیمان استخوانی حساس است و نمی‌تواند از این جراحی استفاده کند.

نکاتی که در مطالب قبل به آن اشاره شد می‌توان گفت که به کمک کایفو تراپی های ساده و سطحی به راحتی درمان می شوند از مهم ترین کاربرد های این جراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شکستگی و ترک خوردگی های حاصل از سرطان مغز استخوان
 • شکستگی های حاصل از تومور های خوش خیم که در ستون فقرات ایجاد شده اند
 • شکستگی های حاصل از پوکی استخوان

مزایای جراحی کایفوپلاستی

مزایای جراحی کایفوپلاستی
مزایای جراحی کایفوپلاستی

از رایج ترین راه های درمان شکستگی مهره ها که در ستون فقرات ایجاد می‌شود عمل جراحی می باشد که به وسیله آن ماده خاص و شبیه به استخوان که با آن سیمان استخوان گفته می شود و درون مهره ها تزریق می گردد.

مواد تزریق شده که وارد ستون فقرات می شود باید از هر لحاظ سازگاری کامل داشته باشند سیمان استخوانی از پر کاربرد ترین موادی است که از هر نظر با استخوان های بدن شبیه سازی شده است و هیچ گونه حساسیتی را ایجاد نمی‌کند.

با کمک کایفوپلاستی می توان آن را انجام داد ماهیت این جراحی این است که بهبود دهنده مهره های ستون فقرات است اما این دو جراحی از چندین نظر و نحوه انجام جراحی و کاربرد جراحی و خطرات و عوارض آن را با هم تفاوت دارند.

به طوری که به دلیل بهتر بودن نحوه انجام این جراحی از خطر کمتری برخوردار است و امکان نشت سیمان در آن کمتر دیده می شود.

به همین دلیل جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات معمولا این روش را به بیمارانی که دچار شکستگی های سطحی شدند پیشنهاد می دهند.

بهترین زمان جراحی کانتوپلاستی

در صورتی که شکستگی ها در ستون فقرات در زمان مناسب جراحی و درمان نشود بیماری‌های دیگری در پی آن به وجود می‌آید را به آرامی به حالت شکسته و خمیده به هم اتصال پیدا می‌کنند و فرد دچار اختلالاتی مثل گودی کمر گوژپشتی می‌شود.

این اختلال نیازمند یک اقدام اساسی است زیرا فردی که دچار انحرافات غیر طبیعی در ستون فقرات می شود در زمان راه رفتن هم اختلالاتی برای آن و در اندام های حیاتی و به وجود می آید.

مطالعه بیشتر  سردردهای مقاوم به درمان

حتی در موارد شدیدتر مشاهده می شود که مهره‌ های شکسته از محل اصلی خود خارج شده بیرون می آید و وارد نخاع می شود که این عامل می‌تواند فرد را فلج کند در اولی ها رو عوارض شکستگی مهره ها بسیار حائز اهمیت است.

از روش‌های غیر جراحی می توان از ویروس ها و کمربندهای طبی و همچنین تزریق های استروئیدی به مفاصل آب درمانی فیزیوتراپی و غیره هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

در صورتی که درد بیمار به کمک روش‌های غیر جراحی این نشد در این صورت پزشک روش جراحی کایفوپلاستی را پیشنهاد می‌کنند.

به همین دلیل می توان گفت بهترین وقت برای جراحی کایفوپلاستیدرست زمانی است که وضعیت بیمار حاد و مزمن شده است و هیچ راهکاری به جز جراحی بر روی آن تاثیر گذار نیست.

همین عوارض احتمالی امکان دارد بعد از جراحی را گریبانگیر بیمار شود جراحی به عنوان آخرین راه برای درمان شکستگی های ستون فقرات است.

در چه مواردی کایفوپلاستی قابل انجام است ؟

به طور کلی متخصص درد انجام این جراحی را برای کسانی لازم می داند که به سبب پوکی استخوان یا تروما دچار شکستگی جسم مهره ستون فقرات شده و درد ناشی شده از ان رو به پیشرفت می باشد.

بدین نحو بخاطر شکستگی ایجاد شده حرکت کردن برای فرد سخت و دشوار می شود.

این را هم بدانید که زمانی کایفوپلاستی انجام می شود که درد کمر ناشی از شکستگی جسم مهره ستون فقرات باشد نه به خاطر فتق دیسک ، آرتروز یا تنگی کانال نخاعی.

بنابراین پیش از اتخاذ روند درمانی ، برای اینکه دکتر مطمئن شود شکستگی رخ داده انجام عکسبرداری های پزشکی همچون تصویربرداری از نخاع با اشعه ایکس ، و سی تی اسکن یا MRI را لازم می داند.

پیش از عمل جراحی متخصص درد چه مواردی را بررسی می کند؟

پیش از عمل جراحی متخصص
پیش از عمل جراحی متخصص

در جلسه اول ویزیت ، بهترین متخصص درد تهران برای اینکه اطمینان حاصل کند که این روند برای شما مناسب است ، به بررسی موارد زیر می پردازد :

 1. یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و براساس علائم ، عکس ساده یا سی تی اسکن و یا ام آر آی را برای بیمار تجویز می کند .
 2. در مورد بیماری های پیشین از شما سوالاتی خواهد پرسید که باید به درستی پاسخ دهید ؛ زیرا می تواند در امر انتخاب روند درمانی تاثیر گذار باشد.
 3. همچنین ایشان را از حساسیت هایی که دارید و داروهایی که مصرف می کنید ، مطلع سازید.
 4. پزشک از شما می خواهد یک آزمایش خون کامل انجام دهید.

بعد از آن که انجام کایفوپلاستی برای فرد قطعی شد ، بهترین پزشک متخصص طب درد از فرد می خواهد مدتی پیش از جراحی نکات زیر را رعایت کند :

 • مصرف هرگونه قرص و دارویی را که باعث رقیق شدن خون می شود متوقف نماید.
 • سه الی چهار ساعت قبل از عمل جراحی از خوردن و آشامیدن دست بکشد.
 • به هنگام قرار گیری در اتاق عمل ، نباید از ساعت ، دستبند یا هرگونه زیورآلات دیگر استفاده کنید.

جراحی کایفوپلاستی چگونه به انجام می رسد ؟

 • مراحل انجام پروسه :

مرحله اول : در حین کایفوپلاستی ، با استفاده از اشعه ایکس ، مهره مورد نظر تعیین شده و سپس برش کوچکی روی پوست ایجاد کرده و از آن طریق لوله باریکی را در مهره آسیب دیده قرار داده که در حقیقت لوله کارگذاری شده ، مسیری را از پوست کمر به مرکز شکستگی مهره ستون فقرات ایجاد می کند.

مطالعه بیشتر  جراحی بسته دیسک کمر

مرحله دوم : به کمک تصویربرداری با اشعه ایکس ، بهترین متخصص درد تهران یک بالون خاص را از طریق لوله به سمت مهره ستون فقرات هدایت کرده و سپس به آرامی آن را باد می کند. با حجم گرفتن بالون ، شکستگی به سمت بالا حرکت کرده و به محل اصلی خود باز می گردد. همچنین با فشرد کردن استخوان های نرم داخلی ، درون مهره یک حفره ایجاد می کند.

مرحله سوم : بالون از محل برداشته می شود و متخصص طب درد شناسی با یک ابزار مخصوص تحت فشار پایین ، حفره ایجاد شده را با ماده سیمان مانندی که به آن پلی متیل متاکریلات (PMMA) می گویند ، پر می کنند. بعد از تزریق ، ماده سیمان مانند فوراً خود را گرفته و سفت می شود و استخوان را ثابت و محکم نگه می دارد.

 • نکاتی راجع به جراحی :
 1. کایفوپلاستی یک جراحی کم تهاجم به حساب می آید که با تشخیص بهترین متخصص درد و بسته به شرایط بیمار تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی به انجام می رسد.
 2. برای درمان هر یک مهره شکسته ، عمل جراحی حدود یک ساعت زمان می برد.
 3. در صورتی که فرد مشکلی نداشته باشد ، بعد از عمل می تواند به خانه بازگردد.

ریکاوری و مراقبت های بعد از عمل کایفوپلاستی

خیلی از بیماران اظهار کرده اند که بعد از عمل فوراً بهبودی درد را احساس کرده اند. برای برخی از بیماران نیز تسکین درد حدود دو روز بعد از جراحی به وقوع می پیوندد.

پس از جراحی، عموما فرد مشکلی برای پرداختن به روتین روزانه خود ندارند ؛ منتها باید فعالیت های سنگین مثل بلند کردن وسایلی که وزن زیادی دارند باید حداقل 6 هفته کنار گذاشته شوند.

همچنین بیمار بعد از عمل باید با متخصص درد خوب در تهران ملاقاتی داشته باشد تا به کمک ایشان برای جلوگیری از تحلیل بیشتر استخوان ها درمانی اتخاذ شود.

ممکن است بعد از عمل جراحی، به خاطر کار گذاشتن تروکار، بیمار دردی را تجربه کند، که امری طبیعی است.

البته با گذشت یک الی دو روز این درد برطرف می شود. برای کاهش درد و گرفتگی در موضع جراحی شده ، بیمار می تواند از کمپرس یخ استفاده کند.

عوارض کایفوپلاستی

طبیعی است که بعد از جراحی، فرد عارضه های جانبی را تجربه کند که درصد وقوع آن متفاوت است، مثل هر عمل دیگری ممکن است بعد از کایفوپلاستی عفونت یا واکنش های آلرژیک به داروی بیهوشی یا بی حسی نمود پیدا کند. علاوه بر این بروز موارد زیر نیز محتمل است :

 • آسیب به رشته های عصبی یا مجرای نخاعی به سبب ورد ابزار جراحی به آن نواحی
 • فشردگی مجرای نخاعی یا صدمه به عصب ها بخاطر ورود ماده PMMA به رگ ها یا فضای اپیدورال
 • عکس العمل آلرژیک به محلولی که جهت مشاهده بالون کارگذاری شده ، طی تصویربرداری با اشعه ایکس به فرد تزریق می گردد.

این را بدانید که با مراجعه به بهترین متخصص درد تهران رعایت موارد و توصیه ها توضیح داده شده از جانب ایشان ، احتمال بروز این موارد برای بیمار بسیار اندک می شود و نیازی نیست نگران این مسئله باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *