Edit Content

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

پی آر پی زانو و شانه

پی آر پی زانو

تزریق پلاسما غنی از پلاکت یا به اصطلاح پی آر پی (Platelet-rich plasma) یک درمان منحصر به فرد در کنترل درد ناشی از آرتروز زانو می باشد. البته مطالعات همچنان در زمینه پی آر پی زانو در جریان است.

در این روند از ترکیبات خون هر فرد به منظور درمان عارضه نمود یافته، استفاده می شود. دکتر مهناز نریمانی، بهترین فوق تخصص طب درد در تهران ، در راستای التیام بخشیدن به درد های ناشی از بیماری های مختلف ، خدمات بسیار ارزنده ای را ارائه می دهند.

پلاسما یکی از ترکیبات سازنده خون است که حاوی فاکتور ها و پروتئین های خاصی می باشد که به انعقاد خون کمک می کند. علاوه بر این ،پروتیین های پلاسما به رشد سلول ها کمک می کنند. متخصصان با جدا سازی پلاسما از خون به روش سانتریفیوژ، به روش PRP دست یافتند.

یکی از معضلاتی که بسیاری از افراد امروزه با آن روبرو هستند، ایجاد التهاب در مفاصل از جمله شانه و زانو است.

بنا  به دلایل مختلف به وجود می‌آید مفصل شانه از بزرگترین مفاصل بدن می باشد که تحرک بسیار زیادی دارد.

بنابراین می تواند برای درمان مفصل شانه از پی آر پی استفاده نمود که این مراحل طی فرایند خاصی انجام می شود.

پی آر پی prp در شانه و زانو به چه دلیل انجام میشود؟

یکی از مفاصل بسیار مهم در بدن شانه ها هستند که باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند و صورت کافی داشته باشند بنابراین زمانی که با التهاب و درد و هر دلیل روبرو می شوید از روش هایی که برای درمان آن استفاده می‌شود.

می‌تواند از مهم ‌ترین روش ‌های درمانی باشد که دارو های مسکن ضد التهاب و دارو های استروئیدی و حتی انجام دادن یک سری فعالیت های فیزیوتراپی باشد.

زمانی که بیمار احساس درد می کند روش‌هایی با توجه به وضعیت که دارد پیشنهاد می شود پزشک فوق تخصص در مواردی که فرد احساس درد شدیدی می کند به تزریق پلاسمای غنی از پلاکت خون می پردازد.

این پلاسما به واسطه خون خود فرد گرفته می شود و با انجام روش هایی که برای آن صورت می گیرد بدون ایجاد جای زخم و اینکه اساسی برای فرد به وجود آورد می تواند آن را درمان کند.

در اصل پی ار پی تراپی زمانی توصیه می شود که پزشک از سایر روش ها برای درمان التهاب شانه بیمار به صورت کامل ناامید شده باشد و این روش غیر جراحی اولین روشی است که پیشنهاد می‌دهد.

مطالعه بیشتر  ارتوکین تراپی چیست؟ 

پی ار پی به آسیب دیدگی عضلات رباط‌ ها تاندون‌ها و قسمت های دیگر بدن کمک می کند.

از روش پی آر پی در شانه و زانو در چه مواردی استفاده میشود؟

از روش پی آر پی در شانه و زانو در چه مواردی استفاده میشود؟
از روش پی آر پی در شانه و زانو در چه مواردی استفاده میشود؟

تزریق پلاکت غنی شده است به درمان آسیب دیدگی ها و عوارض مختلف کمک  بسیار زیاد می کند از رایج‌ترین عارضه ها می توان پی آر پی شانه و زانو باشد که شامل موارد زیر است:

آرتریت شانه و زانو

بیماری آرتریت باعث تخریب غضروف می شود در این زمان التهاب در شانه به وجود می آید.

به همین دلیل باعث التهابات شدید در این ناحیه می‌شود و در پی آن آرتریت روماتوئید و آرتریت های ناشی از آسیب دیدگی وجود می آید پس می توان نوع درد ناشی از بیماری های گفته شده را به واسطه prp درمان نمود.

شانه یخ زده

بیماری دیگر که باعث منقبض شدن و زخم شدن کف پا های همبند در قسمت شانه و زانو می شود باعث به وجود آمدن درد شانه و سفتی و همچنین محدودیت حرکتی برای فرد باشد این اتفاق معمولا در افرادی که بین ۴۰ تا ۶۰ سال هستند رخ می دهد.

می تواند ناشی از بیماری های دیابتی کم کاری تیروئید پارکینسون بیماری های قلبی و پرکاری تیروئید باشد و از مهم ترین اقدامات برای بهبود این بیماری پی آر پی هست.

روتاتور کاف

عارضه ای که مرتبط با روتاتورکاف است از جمله رایج ترین مشکلاتی است که برای مفاصل شانه به وجود می‌آورد این عارضه در پارگی تاندون های زانو و شانه پارگی نقش دارد.

روتاتور کاف ناپایداری مفاصل و درمان در رفتگی های قبلی مفاصل زانو و شانه  است و در سفت بودن رباط ها تاثیر زیادی می گذارد.

آماس کیسه های مفصلی

آماس کیسه های مفصلی از عارضه های دیگری است که با استفاده از پی آر پی درمان می شود در این بیماری شانه ها بیش از حد استفاده و به کار گرفته می‌شوند و به همین دلیل دچار درد و التهابات شدیدی می گردند.

درمان با پلاسما تراپی یکی از روش های که به این مشکلات کمک بسیار زیادی می کند.

گیر افتادگی شانه

گیر افتادگی شانه معضلی است که در آن نوک شانه در زمان بلند کردن بازو تحت فشار قرار می‌گیرد این درمان می تواند دامنه حرکتی را کاهش دهد و مشکلات دیگری را برای شانه به وجود بیاورد.

لق شدگی یا بی ثباتی شانه و زانو

لق شدگی باعث بی ثباتی شانه می شود زمانی که سر استخوان بازو به صورت کامل خارج می گردد این اتفاق رخ می‌دهد و باعث ناپایداری و مفاصل در قسمت زانو و شانه می شود.

هر یک از موارد گفته شده می تواند به واسطه فرایند پی آر پی و یا تزریق پلاسمای غنی شده از خون خود فرد بهبود پیدا کند و این ترتیب باید تحت درمان پزشک قرار بگیرند تا روش های موثری را پیشنهاد کند.

روند درمان به وسیله پی آر پی برای شانه و زانو به چه صورت است؟

روند درمان به وسیله پی آر پی برای شانه و زانو به چه صورت است؟
روند درمان به وسیله پی آر پی برای شانه و زانو به چه صورت است؟

زمانی که پزشک روند درمان پی آر پی را شروع می‌کند باید نمونه های از خون بیمار گرفته شود و به واسطه یک دستگاه سانتریفیوژ نام دارد.

اعضای مختلف خون از هم تفکیک شوند و به بافت نرم در قسمت مفاصل ای که دچار آسیب دیدگی هستند تزریق شوند.

مراقبت های قبل از درمان پی آر پی شانه

برای آنکه به توان این روند بهبود سریع تر انجام شود شود باید این دوره را طی کنید.

مطالعه بیشتر  بلوک های عصبی

بنابراین متخصصان پیشنهاد می کند که بیمار برای این کار ورزش های سنگین انجام ندهد و تا دوره درمان او به راحتی پشت سر گذاشته شود.

پزشکان همیشه در این مواقع یک سری دارو برای افراد که دچار مشکل هستند دارو  تجویز می کند.

بهتر است از مصرف این داروها غیر استروئیدی و التهابی هستند از هفته قبل از درمان و بعد از تزریق کاملاً قطع شود.

این توصیه برای این است که این داروها امکان دارد بهبود پیدا کنند و در این صورت درمان بی اثر می شود بهتر است برای طی کردن یک روند درمان عالی توصیه‌های پزشک را حتما با دقت عمل کنید.

آیا پی آر پی شانه و زانو تاثیر گذار است؟

مشکلاتی که برای شانه وزن و بر اساس دلایل متعددی به وجود می آید و نیاز به بررسی به واسطه پزشک دارد.

همانطور که می دانید و یکی از روش های که بر این مشکلات تأثیرگذار هستند پی ار پی تراپی هست بر اساس تحقیقات که در رابطه با پی آر پی انجام شده است تزریق پی آر پی در شانه است.

و به همین دلیل به راحتی می تواند بافت آسیب دیده را درمان کند و این روش درمانی باعث می شود روند بهبود سرعت بخشد.

اهداف تزریق پی آر پی

تا کنون این روند تزریقی که از سوی یک متخصص درد خوب به انجام می رسد ، توانسته است برای موارد زیر اثربخشی مثبتی داشته باشد .

ریزش مو : با تزریق پلاسما غنی از پلاکت به پوست کف سر ، رشد موها تقویت می شود.

آسیب های مربوط به تاندون : تاندون ها بافت های محکم و ضخیمی هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می سازند. معمولاً روند بهبودی این نوع بافت ها تا حدودی کند و آهسته است.

آسیب های شدید ورزشی : تزریق پی آر پی در بهبود بخشیدن صدماتی همچون کشیدگی عضله همسترینگ یا رگ به رگ شدن زانو مؤثر است.

ترمیم بعد از جراحی : در مواردی ، جراح پس از عمل ،برای ترمیم پارگی تاندون یا رباط ، از پروسه مذکور کمک می گیرد.

آرتروز زانو (استئوآرتریت) : تاثیر پی آر پی در برطرف سازی درد و آرتروز زانو طی تحقیقات انجام شده در سال 2015 تا حد زیادی مشخص گردید.

نحوه عملکرد و میزان تاثیر گذاری پی آر پی بر آرتروز زانو

پلاکت های خون حاوی فاکتور رشد می باشند. از این رو متخصصان بر این باورند که با تزریق فاکتورهای رشد به روش پی آر پی به ناحیه آسیب دیده، موجب می شوند تا بافت با تولید سلول های جدید ترمیم یابد.

بدین صورت می توان گفت که روش پی آر پی ، بافت های صدمه دیده موجود در بدن را احیا می کند.

مطالعات مبنی بر تاثیر روند PRP در درمان درد و آرتروز زانو ، اثرگذاری مثبت آن را نشان داده اند.

با اینحال همچنان به تحقیقات گسترده تری نیاز است. طبق نتایج حاصل، روش مذکور در بهسازی موارد زیر بسیار ثمربخش ظاهر شده است :

تزریق پلاسما غنی از پلاکت شدت درد زانو را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

همچنین این روند در بهبود بخشیدن به عملکرد فیزیکی زانو بسیار مؤثر می باشد. به لحاظ اثرات جانبی نیز باید گفت که تا کنون موردی از واکنش جدی به تزریق پی آر پی دیده نشده است.

پروسه تزریق پی آر پی زانو

پروسه تزریق پی آر پی زانو
پروسه تزریق پی آر پی زانو

اقدامات پیش از تزریق پی آر پی زانو

برای کاهش درد در محل تزریق ، یک فوق تخصص درد خوب از لیدوکائین که یا ماده بی حس کننده موضعی است، بهره می گیرند.

مطالعه بیشتر  درد لگن و باسن

مراحل تزریق

در وهله اول، خون بیمار گرفته شده و داخل کیت های خاص آماده سازی PRP وارد می گردد.

میزان خون گرفته شده بسته به ناحیه مورد هدف برای تزریق ، متفاوت است.

پس از آن به جهت جداسازی ترکیبات خون و بدست آوردن پلاکت های موجود در پلاسما ، نمونه خون گرفته شده را درون دستگاه سانتریفیوژ قرار می دهند. این پروسه حدود ۴۵ دقیقه ادامه پیدا می کند.

سپس پلاسما جدا شده از خون که حاوی مقادیر زیادی پلاکت و پروتیین می باشد، برای تزریق آماده می شود.

سپس پیش از مرحله تزریق ، بهترین فوق تخصص طب درد در تهران ، بی حسی موضعی به زانو اعمال نموده و پلاسما غنی از پلاکت را در فاصله مفصلی زانو تزریق می نماید.

همچنین به جهت کنترل روند و مسیر تزریق از فناوری تصویربرداری اولتراسوند نیز کمک می گیرند. پس از پایان تزریق فرد می تواند به خانه بازگردد.

دوره ریکاوری بعد از تزریق پی آر پی زانو

پس از پروسه ، بهترین فوق تخصص طب درد رعایت نکاتی را به شما توصیه می کند:

 • در 3 روز ابتدایی ، هر 2 الی 3 ساعت به مدت 20 دقیقه بر روی زانو کمپرس یخ قرار دهید.
 • داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی با عملکرد پی آر پی در تضاد هستند ؛ پس مصرف این قبیل از داروها را قطع کنید و در صورت درد،فقط از استامینوفن استفاده کنید.
 • استراحت نمایید و از پرداختن به فعالیت هایی که به زانوهایتان فشار وارد می سازد ، بپرهیزید.
 • احتمال دارد تا چند روز جهت راه رفتن به عصا نیاز داشته باشید.

آیا پی آرپی زانو پروسه ای ایمن محسوب می گردد ؟

با در نظر گرفتن این نکته که از خون خود فرد برای درمان اش استفاده می شود ، ریسک بروز عوارض به حداقل می رسد. البته نمی توان به طور کامل از اثرات جانبی چشم پوشی کرد و گفت که احتمال بروز آن ها صفر است.

ریسک و خطرات پی آر پی زانو

نظیر سایر پروسه های درمانی ، این روند نیز می تواند عوارضی را با خود به همراه داشته باشد که موارد زیر را شامل می شوند:

 • عفونت موضعی
 • درد در محل تزریق
 • آسیب به رشته های عصبی محل تزریق

مزایای تزریق پی آرپی به زانو

یکی از بارزترین مشخصه های این روند ، کاهش سریع علائم نمود یافته ای، همچون درد می باشد که به سبب صدمه وارد شده بروز پیدا کرده اند. همچنین با تزریق پی آر پی احتمال نیاز به درمان های تهاجمی تر یا مصرف طولانی مدت دارو بسیار کاهش می یابد.

در چه مواردی تزریق پی آر پی برای زانو توصیه نمی شود ؟

چنانچه فردی که به آرتروز و درد زانو مبتلا بوده در ناحیه هدف به عفونت فعال دچار یا درگیر اختلال های مربوط به پلاکت و انعقاد خون باشد، بهتر است تحت این روند درمانی قرار نگیرد.

همچنین بیماری های مربوط به اختلالات دستگاه ایمنی بدن، سرطان و کم خونی شدید عوامل بازدارنده ای در این زمینه محسوب می شوند.

شایع ترین عارضه های زانو که PRP در درمان آن ها کاربرد پذیر است :

یک فوق تخصص درد خوب در تهران ، برای درمان موارد زیر ، از پروسه تزریق پی آر پی استفاده می کند :

 • پارگی جزئی رباط صلیبی زانو
 • آرتروز درجه 1 تا 3 زانو
 • پارگی درجه 2 و 3 مینیسک زانو
 • بهبود بخشیدن درد زانو در جوانان و نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی)
 • پی آر پی در درمان درد مزمن و تاندونیت شانه ها و همچنین خار پاشنه نیز کاربرد دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *