Edit Content

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

جراحی بسته دیسک کمر

جراحی بسته دیسک کمر و گردن

کمر درد از جمله دردهایی است که در صورت تداوم، می تواند برای فرد بسیار آزار دهنده باشد ؛ به گونه ای که او را حتی از انجام امور معمول روزانه مانند راه رفتن باز دارد.

جراحی دیسک کمر که یک درمان تهاجمی است ، عمل سنگینی محسوب شده و می تواند فرد را تا مدت ها درگیر سازد.

به همین علت عموماً آخرین متد درمانی برای دیسک کمر در نظر گرفته می شود؛ مگر در موارد خاص.

امروزه به سبب پیشرفت علم و ورود تکنیک های نوین، برای درمان کمردرد ناشی از دیسک ، جراحی بسته دیسک کمر انجام می شود.

چنانچه ساکن تهران هستید جهت مشاوره و قرارگیری تحت پروسه های درمانی می توانید به بهترین متخصص درد تهران ، دکتر مهناز نریمانی مراجعه کنید.

جراحی بسته دیسک کمر - دکتر مهناز نریمانی
جراحی بسته دیسک کمر – دکتر مهناز نریمانی

جراحی بسته دیسک کمر و گردن

جراحی بسته دیسک کمر در قیاس با جراحی باز، تهاجم کمتری دارد و باعث زمین گیر شدن فرد به مدت طولانی نمی شود.

در حقیقت منظور از جراحی بسته ، تخلیه دیسک با لیزر و یا غیره در دیسک مبتلا به فتق می باشد.

علاوه بر کم تهاجم بودن این روش ، ایمنی بالا و هزینه کمتر آن نسبت به جراحی تهاجمی از دیگر مشخصه های مثبت جراحی بسته دیسک کمر می باشند.

با توجه به سبک زندگی کنونی افراد جامعه که اکثراً شاغل می باشند، جراحی های تهاجمی می توانند برای مدت زیادی آن ها را از کار و روتین روزانه شان دور کند.

با مراجعه به یک دکتر متخصص در طب دردشناسی در تهران و انجام معاینات لازم ، چنانچه ایشان تشخیص دهد می توانید تحت یکی از پروسه های جراحی بسته قرار بگیرد و در زمانی کوتاه درد کمر خود را برطرف ساخته و مجدداً به کسب و کار خود مشغول شوید.

پیش از آشنایی با تکنیک های عمل بسته دیسک کمر ، بهتر است تا حدودی با بیماری فتق دیسک و علل نمود یافتن آن آشنا شوید.

نخاع مجموعه از اعصاب است که در آن سیگنال های الکتریکی را به سمت مغز و سایر قسمت هایی که در بدن هست حمل می کند این قسمت از اعصاب مهم ترین قسمت مغز است که از نقطه مغز شروع می‌شود و تا لگن ادامه پیدا می‌کند.

بسیاری از اندام از نخاع شروع می شوند به دلیل اهمیت و نقش مهمی در بدن دارند.

یکی از مهم ‌ترین نقش‌های ستون فقرات در بدن در گرفتن نخاع و محافظت از آن است ستون فقرات ساختار پیچیده ای دارد که  به عنوان یک پشتیبان در بدن به حساب می‌آید.

قسمت های مختلف سیستم اسکلتی عضلانی در همین بخش قرار دارد سیستم فقرات در فعالیت های مثل نشستن راه رفتن و ایستادن خم شدن چرخیدن کمک بسیاری به فرد می کند.

آسیب های وارد شده به کمر بیماری های موثر برای نخاع و سایر مشکلات می‌تواند بر ستون فقرات آسیب شدیدی وارد کنند و باعث به وجود آمدن درد های شدید و ناراحتی‌ها شود.

متاسفانه این روز ها بهترین سبک زندگی ناسالم در بیشتر افراد مشکلاتی مثل کمر درد و بیرون زدگی های دیسک کمر و مشکلات این چنینی دیده می شود و همینطور این بیماری ها رو به افزایش است.

فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اصطلاحی است که به صورت عامیانه به آن دیسک کمر می گویند و مشکلاتی را به وجود می آورد.

یک بالشتک در میان مهره ها قرار دارد و این ستون فقرات وجود دارد دچار آسیب و در برخی از مواقع بیرون زدگی می شود.

همان‌طور که گفته شد امروزه در سبک نادرست زندگی بیشتر از افراد و بر اثر بی تحرکی این فتق بیرون می زند و جز بیماری های شایع است.

پیشرفت های پزشکی در چند دهه اخیر به افراد  زیادی از بیماران مبتلا به درد های گردنی و کمری را کمک می کند.

با توجه به جراحی های بسته دیسک کمر می توان این موارد را درمان نمود دیسک ستون فقرات دارای یک ژله نرم است که در قسمت های بیرونی به شکل در دیده می شود.

به بخش نهایی این دیسک هسته و لایه هایی که در اطراف آن قرار دارند و حالت سفتی به خود گرفتن آلوس می‌گویند.

مقداری از بخش هسته ممکن است پاره شود و در لایه بیرونی از ناحیه حلقوی در قسمت ستون فقرات بیرون برود

در هر بخش از ستون فقرات به وجود می‌آید و اعصاب مجاور خود را تحریک می کند عصب جای دیگریست دچار پارگی می شود بی حسی در بازوها و پاها هم دیده می‌شود.

بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هستند که هیچ گونه نشانه ای ندارند برای رفع این مشکلات خوشبختانه جراحی هایی انجام می شود.

در بیشتر از موارد نیاز به انجام جراحی نیست و با کمک یک جراحی بسته به صورت سرپایی و یا در مطب و کلینیک میتوان با این مشکل مقابله کرد.

مجموعه استخوان های متصل به هم که به آنها مهره میان تشکیل شده است دیسکی که از بافت های همبند حذف ترکیبی قوی دارد که یک مهره را بر روی دیگر آن نگه می دارد و به عنوان کوسن بین مهره ها کار خود را انجام می‌دهد.

هر چه بالاتر می رود مرکزدیسک است امکان دارد مقدار آب بیشتری از دست دادند و خشک تر شود در نتیجه بر اثر یک فشار ممکن است پارگی بیشتر رخ بدهد.

گاهی باعث به وجود آمدن پارگی در قسمت خارجی و جابجایی ریه می شود که به آن پس از دیسک یا پارگی گفته می شود.

دیسک کمر بر اعصاب و ستون فقرات فشار وارد می‌کند و احساس هایی مثل بی حسی سوزن شدن درد ضعف را به وجود می ‌آورد تقریبا بین ۱ تا ۲ درصد از کسانی که به این مشکل دچار هستند این نشانه ها را تجربه می‌کند.

بین ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری میتوان مشکل آنها را بدون جراحی درمان کرد.

معمولا پزشک در چند هفته اول استفاده از درمان ‌های دارویی فیزیوتراپی و کاردرمانی جراحی را توصیه می‌کند اما اگر پس از اتمام به این روند باز هم فرد در زندگی روزمره دچار مشکل شد امکان دارد برای جراحی تجویز کند.

درمان های غیر جراحی

درمان های غیر جراحی
درمان های غیر جراحی

امکان دارد در اولین مرحله برای درمان مشکلاتی که برای گردن کمر و درد های ناشی از خط دیسک به وجود آمدن روش‌های غیر جراحی مثل دارو درمانی و استفاده از یک سری از دارو های ضد التهاب برای کاهش تورم هستند یا ضد درد هستند و همچنین استراحت کوتاه مدت یا انجام یک سری تمرین ها و ورزش های فیزیوتراپی به جهت راحت شدن و درمان بپردازد.

اگر فرد بر اثر استراحت هم و در رختخواب ماندن باز هم دچار مشکل شد باید یک سری از تمرین های دیگر را انجام بدهد.

استراحت بیش از حد هم به نوبه خود می تواند عضلات و مفاصل را دچار مشکل کند و به همین دلیل انجام فعالیت های روزانه بر اثر استراحت زیاد برای فرد دشوار می شود.

پزشکان متخصص به کمک فیزیوتراپی یکسری از راهکارها را ارائه می دهند تو به فرد رو به بهبودی برود.

انواع روش های جراحی بسته

با استفاده از روش هایی که برای عمل بسته دیسک کمر به وجود می آید اثر جراح ها می توانند با بعضی از تکنیک های جراحی بسته دیسک کمر خود را درمان کند.

به هر حال شرایطی برای نیازمندان به وجود می آید از روش‌های جراحی استاندارد باز پیروی می کنند.

اما برعکس در شرایطی می توان از اسکولیوز های حاد و تومور و برخی از عفونت ها یا بیرون زدگی های دیسک را شامل می شود که نیاز به جراحی باز دارد.

این روش های جراحی بسته شامل تزریق دیسکوژل از این تزریق از روش های سر پایی که در مطب انجام می شود و حتما باید به واسطه یک متخصص و یا فوق تخصص ارتوپد انجام بگیرد.

در اتاق عمل به واسطه دستگاه های رادیولوژی و در شرایطی که کاملا ضد عفونی هست باید این اتفاق صورت گیرد این روش کاملا بدون درد است با استفاده از دارو های بی حسی موضعی انجام می شود نیاز به بستری شدن دارد.

تزریق ژل از طریق لینک سوزاندن نخاع میتوان انجام داد امکان درمان فتق دیسک گردن و دیسک کمر وجود دارد به این شکاف نیاز ندارد.

به همین دلیل به بخیه هم احتیاج نیست دوره ریکاوری آن سریع است و ریسک کمتر در مقایسه با جراحی های باز دارد.

فتق دیسک و علل وقوع آن

دیسک در حقیقت بافتی اسفنجی است که به عنوان ضربه گیر عمل کرده و مهره های ستون فقرات را از یک دیگر جدا می سازد.

در شرایط عادی، زمانی که دیسک ها در وضعیت سالم قرار دارند، هر ضربه ای که به ستون فقرات وارد شود را به خود جذب نموده و موجب می شود که ستون فقرات در حالت منعطف خود باقی بماند.

چنانچه دیسک ها صدمه ببیند ، باعث بروز بیرون زدگی دیسک یا فتق می شوند و در صورت عدم توجه به انجام درمان مناسب ، پارگی دیسک هم ممکن است اتفاق بیفتد.

امکان دارد هر یک از دیسک های ستون فقرات به فتق دچار شوند؛ ولی در اکثر موارد دیسک های بخش تحتانی کمر درگیر این عارضه می شوند. شایان ذکر است که احتمال بروز فتق دیسک گردنی هم وجود دارد.

از علت هایی که به سبب آن فرد به بیرون زدگی دیسک دچار می شود ، فرسودگی دیسک است که در اصطلاح پزشکی به این عارضه دیسک دژنراتیو می گویند.

هر چه سن بالاتر می رود ، از مقادیر محتویات مایع مانند دیسک های ستون فقرات کاسته شده و به همین سبب انعطاف آن ها نیز کمتر می شود.

در مواردی نیز احتمال دارد لایه خارجی دیسک پارگی یا ترک خوردگی های کوچکی پیدا کند و از همین طریق ژل ضخیم داخل دیسک ، خارج شده و در نهایت باعث فتق می شود.

صدمه دیدن کمر نیز می تواند یکی از عواملی باشد که فتق دیسک کمری را در پی دارد. از جمله آسیب دیدگی هایی که باعث این عارضه می شوند عبارتند از :

 1. کشیدگی بخش تحتانی کمر یا قرار گیری آن قسمت ، تحت فشار زیاد. احتمال دارد فرد به سبب یک حرکت چرخشی ناگهانی که می تواند در ورزش یا هر موقعیت دیگری اتفاق افتد ، یا حتی فشار ناشی از عطسه کردن ، به فتق دیسک منجر شوند.
 2. برخی از فعالیت های روزانه ای که هر فرد انجام می دهد ، به سبب تکرار روزانه آن ممکن است بعد از مدتی بیمار را به بیرون زدگی دیسک دچار کند.
 3. بلند کردن هر نوع وسیله ای به روش نادرست که باعث شود فشار بر روی کمر و مهره های ان متمرکز گردد ، قرارگیری در معرض لرزش و انجام حرکات ورزشی به طرز اشتباه از جمله این موارد هستند.

جراحی بسته دیسک کمر

جراحی بسته دیسک کمر
جراحی بسته دیسک کمر

تزریق فاست یا ریزوتومی

طی تزریق فاست که از جمله روش های جراحی بسته دیسک کمر می باشد ، داروی کورتیکواستروئید به همراه یک ماده بی حسی تزریق توسط فوق تخصص درد تهران می گردد. این ماده در یکی از محل های زیر تزریق می شود :

 • مفاصل فاست
 • داخل کپسول مفصل
 • بافت های اطراف کپسول مفصل

انجام ریزوتومی می تواند موجب کاهش یافتن التهاب و درد در موضع مورد نظر شود.

پس از این روند درمانی ، تسکین یافتن درد می تواند تا چندین سال ادامه پیدا کند. برای بهبود یافتن توانایی حرکتی ، فرد میتواند یک دوره فیزیوتراپی را نیز پشت سر بگذارد.

تزریق ترانسفورمینال دیسک کمر

یکی دیگر از انواع جراحی های بسته دیسک که درد بوجود آمده در قسمت پایینی کمر را التیام می بخشد و توسط بهترین دکتر فوق تخصص درد تهران نیز انجام می شود، تزریق ترانسفورمینال دیسک کمر است.

برای انجام این تزریق ، بیمار بعد از مراجعه به متخصص درد خوب ، براساس شرح حال معاینه و عکس ام آر آی ،تزریق در محل فورامن تحت گاید فلوروسکوپ انجام می شود.

لیزر نوکلئوتومی

لیزر نوکلئوتومی از جمله انواع جراحی بسته دیسک کمر است که حداقل تهاجم را شامل می شود.

طی پروسه لیزر نوکلئوتومی ، محتویات درون دیسک بیرون زده که موجب تحت فشار قرار گرفتن ریشه یک رشته عصبی یا کانال نخاعی شده اند ، تخلیه می گردند.

زمانی که فرد از پروسه های درمانی محافظه کارانه از قبیل ، استراحت ، مصرف دارو ، تمرینات ورزشی مرتبط با درد کمر و دیسک و البته فیزیوتراپی جواب نگیرد ، دکتر متخصص در طب دردشناسی انجام لیزر نوکلئوتومی را پیشنهاد می کند.

لیزر دیسککتومی

ورود لیزر به حوزه های مختلف پزشکی باعث شده است که روندهای درمانی کم تهاجمی نیز ابداع گردند. یکی از این پروسه های درمانی در جهت رفع فتق دیسک ، لیزر دیسککتومی است.

طی این پروسه سرپایی که عموماً تک جلسه ای می باشد ، یک سوزن به دیسک بیرون زده وارد می شود.

پس از وارد شدن سوزن ، به جای آن که محتویات درون دیسک و هسته آن سوزانده شوند ، از آن محیط خارج می شوند. از جمله مزایای لیزر دیسککتومی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • برای اکثر بیماران پس از لیزر ، درد به سرعت فروکش می کند.
 • پروسه درمانی به طور مستقیم بر روی دیسک آسیب دیده انجام می شود
 • هسته دیسک بدون تغییر باقی می ماند
 • به بیهوشی عمومی نیاز ندارد و انجام آن تحت بی حسی موضعی امکان پذیر است
 • دوره ریکاوری و توانبخشی بعد از آن کوتاه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *